Commencement 2012

ShareThis
Translate

Degrees Conferred

May 12, 2012

NOTE: Degree candidates graduating summa cum laude have attained an overall collegiate grade point average of 3.9500. Those graduating magna cum laude have attained a 3.8500 overall average. Students graduating cum laude must have an overall average of 3.500.

Doctor of Humanities (Honorary)

Robert R. Waller

Candidates for the Bachelor of Arts Degree

Clay Porter Adams

 

Commerce and Business

John Milton Alexander

cum laude

History

Stephen Aubrey Allen Jr.

 

International Studies

Adam Guy AlSamadisi

 

International Studies

Margaux Claire Anbouba

 

English

Colin Scott Antaya

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Philosophy and History (Double Major)

Ariel Mechelle Anthony

 

Economics and Business

Mason Elder Asbury

 

Psychology

Amy Lea Aughinbaugh

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Art

Cassaundra Arbriel Luvenia Bails-McLeod

 

History

Jane Lindsey Barrilleaux

magna cum laude

Phi Beta Kappa

History

William Floyd Bazzel Jr.

 

Economics and Business

Virginia Anderson Beasley

cum laude

International Studies

Cody Ian Beatty

 

Economics and Business

Andrew Philip Bell

cum laude

History

Jonathan Steven Berube

 

Religious Studies

Lindsey Louise Beste

 

Business

Emily Michelle Bird

cum laude

Economics and International Studies

Justin Ryan Birkmeyer

 

Economics

and Business

Rekha Elizabeth Blackerby

 

Economics and International Studies

Ansley Elizabeth Blalock

 

International Studies and History

Devin Rudy Bos

 

Political Science

Mary Catherine Bowden

cum laude

Political Science

William Alfred Bowron III

 

English

Stanton Cole Bradley

 

Philosophy

Hannah Elizabeth Bromfield

 

Art

Megan Marie Brooks

 

Psychology

Jenna Marie Brownfield

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Psychology

Victoria Marie Bundy

 

Business

Andrew Hamilton Caldwell

 

Environmental Studies

Erik Albert Campbell

 

German

(also receiving B.S.)

Alexandra Clay Capes

 

Business

Madeline Kyle Capstick

cum laude

Psychology

Austin James Carden

 

Business

Nicholas Skye Carlson

 

History

Brian Jyosef Carolino

 

Theatre

Jeanine T. M. Claiborne

 

Anthropology/Sociology

Julia Caitlin Clapper

cum laude

Economics/Commerce and Business

Anna Marie Clark

cum laude

Business

Jack William Clark

 

Anthropology/Sociology

Marissa Nicole Clark

 

Theatre

Michelle Annette Clark

 

History

Laurie Elizabeth Clotworthy

 

Art

Virginia Brady Clowers

 

Psychology

Amber Bernadette Coble

 

Psychology

Catherine Davis Coker

 

Anthropology/Sociology

Laura Christine Collins

summa cum laude

Business

Caroline Elizabeth Colpoys

cum laude

Political Science

Rachel Ann Connell

cum laude

Art

Lauren Elizabeth Cook

cum laude

English

Tiffany Mae Cossich

cum laude

English

Leslie Alice Craddock

 

Anthropology/Sociology

Alexander Calder Crain

 

Psychology

Kevin Patrick Creedon

 

Political Science

Thomas Michael Cull

cum laude

Political Science

Briana Lee Culmo

 

Psychology

Jeremy Chase Culver

magna cum laude

Phi Beta Kappa

English

Michelle Lynn Currie

magna cum laude

Phi Beta Kappa Honors Research

Greek and Roman Studies

Benjamin Elliot Curtis

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Philosophy

Li Dai

 

Business

Jeannie Scarlett D′Anna

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Religious Studies

Natalie Kaur Darar

 

Psychology

Jessica Lynn Davis

cum laude

Economics and Business

Justin Taylor Deere

 

Business

Eric Burke Deines

 

Business

Lindsey Kathryn Dortch

cum laude

Religious Studies

Phylicia Michelle Douglas

 

Anthropology/

Sociology

Caitlin Mary Dempsey

 

English

Rebecca Elizabeth Diamond

 

Psychology

Sarah Elizabeth Doherty

magna cum laude

Business

Rebecca Emily Donachie

 

Political Science

Paige Olivia Dotsy

 

Business

Julie Melissa Doub

cum laude

Economics

Erin Grace Dressel

magna cum laude

Phi Beta Kappa

English

Carson Suzanne Duffy

cum laude

Urban Studies

Kevin Honthumb Duffy

 

Business

Mary Frances Dunlap

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Political Science

Chidimma Martha Emelue

 

International Studies

Hannah Elise Emery

cum laude

Psychology

Ryley Thomas Erhardt

 

English

Robert Scott Evans

 

Economics

Benjamin Aaron Ezickson

 

English

Martha Ree Falls

 

Political Science

Xiqian (Ingrid) Fan

cum laude

Business

Leann Gloria Farha

 

Psychology

Jordan Leigh Fewox

 

History

Emmaly Elizabeth Fiandt

 

Art

Allison Ann Fish

cum laude

Political Science

Colin Peter Fleck

 

Philosophy

Colin Mayhams Fletcher

 

Philosophy

Laura Anne Flink

 

Psychology

Alin I. Florea

cum laude

Economics/International Studies and Economics/

Mathematics

(Double Major)

Anna Corinne Frazier

 

Religious Studies

Spencer Andrew Friedrich

 

Business

(also receiving B.S.)

Katherine Elizabeth Gaker

 

English

Claire Marie Gellrich

cum laude

Music

Christopher Hospers Gignoux

 

International Studies

Daniel Lewis Gilham

cum laude

English

Jordan Everett Lee Gilmore

 

Anthropology/Sociology

Mary Elizabeth Godfrey

cum laude

Honors Research

Psychology

Julia Adrienne Golizio

 

Psychology

Margaret Katherine Goss

cum laude

Psychology

Lindsey Shay Graeber

cum laude

Business

Brittany Marie Gray

 

Anthropology/Sociology

Andrew R. Grissom

cum laude

Religious Studies

Jake Dillon Groves

magna cum laude

English and Russian Studies (Double Major)

Eliot Michael Gusdorf

 

Russian Studies/International Studies and Political Science (Double Major)

Hannah Olivia Gysin

 

Philosophy and Art (Double Major)

Courtney Lee Hagewood

 

History

Peter Newton Hall

 

Business

Joseph Travis Hamm

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Business

Maxwell Gordon Hardy

 

International Studies

Jordan Lionel Harms

cum laude

International Studies

Anne Kathryn Harper

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Political Science and French (Double Major)

Zachary Kyle Harpole

cum laude

Religious Studies

Amanda Grace Harris

cum laude

English

Megan Elizabeth Hauver

 

Business

Alice Jane Havner

 

Political Science

Elizabeth Amelie Hayman

 

English

Emily Sarah Hays

 

Spanish

Charles Ransom Haywood Jr.

 

English

Daniel Layton Henke Jr.

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Political Science

Alex Stephan Herran

cum laude

Economics and Business

Meredith Anne Hicks

 

Economics

Kara Ashley Holifield

cum laude

Anthropology/Sociology

Jaime Marie Hopkins

 

Economics

William Dickson Hornaday

 

Economics

Horace King Houston III

 

International Studies

Andrew Stephen Howie

cum laude

Phi Beta Kappa

Greek and Roman Studies

John Frederick Huldin

 

Political Science

Regan Cate Humphrey

summa cum laude

Phi Beta Kappa Honors Research

Psychology

Adam Michael Insul

 

History

Anson Jeng

 

Music

Steven Christopher Johanson

 

Political Science

Haley Marie Johnson

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Music

(also receiving B.S.)

Thomas Marion Johnson IV

 

English

Elizabeth Hunter Jones

 

International Studies

Leah Rebekah Joyner

cum laude

Religious Studies

Graham M. Karlan

 

Economics and Business

Kathryn Hyatt Kay

 

English

Virginia Louise Keel

cum laude

Economics

Marion-Jayne Keith

 

English

Mark S. Kelsey

 

International Studies and History

Ryan Alexander Kent

 

Economics and Business

Omair Qayum Khattak

 

Anthropology/Sociology

Ariel Yvonne Kimmel

cum laude

Business

Kristin Leigh Knopf

cum laude

Psychology

Sarah Natalie Knowles

cum laude

English

Jennifer Anne Kotrady

cum laude

Religious Studies

Ana Melissa Kuhlmann

 

Business

Thompson Hunter Kuhlmann

 

English

Manali Anand Kulkarni

 

Philosophy

Marie Rudolf Kyle

cum laude

Psychology

Brian Patrick Lainoff

 

English and Environmental Studies (Double Major)

Carolyn Anne Lamere

magna cum laude

Phi Beta Kappa

International Studies

Lauren Emily Lee

 

History

Buddy Andrew Legens

 

Business

Charles Frederick Lent

 

Business

Christa Hunter Lesko

 

Psychology

C. J. Lewis

cum laude

Anthropology/Sociology

Jiemin Li

cum laude

Economics and International Studies

Xinmeng (Claire) Li

 

Economics and Business

Ellison Claire Linebarier

 

Art

Alexander Berry Lippincott

 

Anthropology/Sociology

Thomas Forbes Lockwood

 

Business

Josie Virginia Long

cum laude

Religious Studies

Brittany Sherell Looney

 

Spanish

Melody Ramonita Lopez

 

English

Ming Luan

 

Business and German (Double Major)

Travis Andrew Lux

cum laude

Anthropology/Sociology

Andrew Spencer MacIntire

 

Psychology

Patrick Hall Mai

 

Business

Emily Muir Main

 

History

Natalie Rose Malouf

 

International Studies

Anthony Lewis Maples II

 

Business

Brendan McClure Marshall

 

English

Sarah Amanda Mason

cum laude

Political Science

Robert Lee Matthews

 

Business

Elizabeth Claire McDonough

cum laude

Art

Andrew Lyle McGeoch

cum laude

International Studies

Pauline Carrington McKim

 

English

Joshua Kwaku McKinley-Smith

 

Anthropology/Sociology

Kendall Stuart McLaughlin

 

Business

Chelsea Jane McLeod

cum laude

English

Olivia Jameese McMillan

 

Psychology

Sheerin Mehdian

cum laude

International Studies

Komal Mehra

 

Psychology

Neha Mehta

cum laude

International Studies and Political Science

Mary Claire Melton

 

English

Anna Michaela Meyerrose

summa cum laude

Phi Beta Kappa Honors Research

International Studies

Stephanie Michelle Milazzo

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Music

(also receiving B.S.)

Andrew Scott Millen

cum laude

English

Caitlin Victoria Miller

cum laude

English and Theatre (Double Major)

Sterling Elliot Miller

 

International Studies & Political Science

Taylor Skye Mills

 

Business

John Anthony Minaldi

 

History

Sarika Mirchandani

 

Religious Studies

Carlita Deloris Mitchner

 

Political Science

Elizabeth Marie Monda

 

Psychology

Thomas Eastman-Fansler Monsor

 

Religious Studies

Courtney Joyce Montgomery

 

Political Science

William Hunter Moore

 

Urban Studies

Benjamin Scott Morrell

 

Political Science

Benjamin Stanley Morris

 

History

Michelle Leigh Morris

cum laude

Honors Research

Religious Studies and Philosophy

(Double Major)

Helen Elizabeth Morrison

cum laude

Business

Leanne Michele Naramore

cum laude

Religious Studies

Jason Michael Pace

 

International Studies

Jasper Tekai Page

cum laude

Phi Beta Kappa

Russian Studies

Otisha Jenea Paige

 

English

Jacob Solomon Papermaster

 

History

Kelly Haines Parry

cum laude

Psychology

Farkas Adam Patay

 

Psychology

Kavi Raj Patel

 

Political Science

Madeline Ann Patterson

 

International Studies

Johnathan Robert Payne

 

Art

Hannah Jayne Peck

 

Political Science

Andrea Marie Perkins

 

History

Travis Lane Perkins

 

Business

LaKevia Rosha Perry

 

History

Alex Fine Petraglia

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Economics

Caroline Rose Philhower

 

International Studies

Alexandra Lynn Phipps

 

Business

Emily Martin Pochter

 

International Studies

Preston William Poole

 

Political Science

Shawna Colette Quast

 

International Studies and Political Science

Rachel Marie Quisenberry

 

Anthropology/Sociology

Catherine Lee Rauck

 

Philosophy

Allen Clarke Reed

 

Business

Anna Claire Reilly

 

Psychology

James Brevoort Renwick Jr.

 

Business

Virginia Ann Rhomberg

cum laude

Business and French (Double Major)

Dorothy Robin Richardson

 

International Studies

Adam Louis Rivkin

 

English

Van Carlin Roerty

 

Economics

Amanda Simms Mary Rogers

cum laude

English

Helen Cunningham Rogers

 

Art

Bailey Jean Romano

cum laude

Religious Studies

Barrett John Gunter Roudabush

cum laude

Business

Michael Wayne Rubin

 

Commerce and Business

Leisy Moore Ruddock

 

Psychology

Jonathan Lee Rue Jr.

 

History

Andrew Richard Rumbelow

 

International Studies

Abigail Rose Rundle

 

Russian Studies

Hannah Connolly Sackett

 

Political Science

Gianna Sofia Salvucci

 

Business

Carolina Sanchez-Hervas

magna cum laude

Phi Beta Kappa

International Studies

Sara Elizabeth Sanders

 

Spanish

Jerica Lisset Sandifer

cum laude

Religious Studies

Caroline Leigh Saracini

 

English

Eloise Huttig Schlafly

cum laude

Economics

Lauren Taylor Schully

cum laude

Psychology

Stephanie Elizabeth Sermonet

 

Psychology

Stephen Daniel Sexton

 

Economics and Business

Christina Alice Siegel

cum laude

Economics and Business

Mary Greer Simonton

cum laude

Economics

Christopher Jan Skoda

 

History

Caitlin Elizabeth Smith

 

Music

Edward Reed Smith

 

Business

Kelsey Caitlin Smith

cum laude

History

Remick Harper Smothers

 

English

Anna Blair Solomon

cum laude

Psychology

Elizabeth Anne Steen

cum laude

History

Ethan Andrew Stegich

 

History

Taylor Gould Stephens

cum laude

Business

Brett Lee Stoots

 

Business

Rachel Michele Stowe

 

Psychology

Steven Joseph Streitfeld

cum laude

Psychology

Matthew Ryan Strok

 

Business

Anne English Stuckslager

 

Psychology

Elise Beth Suna

cum laude

Psychology

Isaiah Dallas Swanson

 

English

Ivy Alexandria Thompson

 

Psychology

Sarah Caldwell Thompson

cum laude

French

(also receiving B.S.)

Helen Elizabeth Tomlinson

cum laude

International Studies and Russian Studies (Double Major)

Rutendo Stacey Tsoka

 

Psychology

Anna Elizabeth Bratton Turnipseed

 

Religious Studies

Rebecca Catherine Vandewalle

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Greek and Roman Studies

Brannen Elizabeth Vick

 

Art

Anastasia Margaret Volarich

 

Anthropology/Sociology

Tanisha Lasha Wakefield

 

Religious Studies

Margaret Bowers Walker

 

Economics and Business

William Scott Wallace

 

Economics and Business

Benjamin Francis Walsh

 

Music

Rachel Shannon Walton

 

Art

Shengjie Wang

 

Economics and Business

Claire Marie Warren

cum laude

Economics and Business

Caroline Shannon Webster

 

German

Anne Marshall Weems

cum laude

Art

Emily Lauren Wehby

 

Art

Claire McNeela Weinstein

 

French

Olivia Louise Wells

cum laude

Spanish

Katherine Edwards West

magna cum laude

Phi Beta Kappa

International Studies and Spanish

(Double Major)

Jake Aaron Whittaker

 

History

Kristin Case Wilkinson

 

Spanish

Elliot Lewis Monroe Williams

 

International Studies

Joan Claire Williams

 

English

Jonas Scott Williams

 

Business

Keyana Sharlene Williams

cum laude

English

Katherine Elizabeth Williford

 

Spanish

James David Wilson

 

Economics

Richard Cain Winstead III

 

English

Daniel Michael Wolfe

 

Anthropology/Sociology

Michael Shay Womack Jr.

 

International Studies

Katherine Grace Yewell

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Economics and Mathematics

Kate Perkins Zerfoss

 

English

Ruohan Zhang

cum laude

Psychology

Jing Zhou

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Economics and Mathematics

Kellianne Marie Zomer

 

Urban Studies

Candidates for the Bachelor of Science Degree

   

Lindsey Domenica Akers

 

Neuroscience

Veronica Camacho Alix

cum laude

Chemistry

Kelly Elizabeth Allison

magna cum laude

Phi Beta Kappa Honors Research

Chemistry

Damiana Sophia Altamirano

cum laude

Biology

Laura Claire Atkinson

cum laude

Neuroscience

Charles Stanford Badger

cum laude

Physics

Nicholas Stanford Badger

cum laude

Physics

Christopher Ryan Bell

 

Biology

Sharwil Aisha-Joi Bell

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Biology

Logan Murphy Benoist

cum laude

Biology

Lindsey Allison Bierle

cum laude

Biology

Theodore Steve Boozalis

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Biology

Catherine Frances Bordelon

cum laude

Biology

Cintara Shalinda Bradley

cum laude

Neuroscience

Benjamin Rush Brady

 

Biology

Nicholas A. Brydon

 

Biochemistry and Molecular Biology

Hana Sophia Bucholz

 

Biology

Erik Albert Campbell

 

Chemistry

(also receiving B.A.)

Ryan Andrew Edward Carroll

magna cum laude

Phi Beta Kappa Honors Research

Mathematics

Erin Elizabeth Carter

cum laude

Honors Research

Chemistry

Zoe Catherine Clark

cum laude

Phi Beta Kappa

Honors Research

Biology

Cathryn Ann Coleman

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Biology and Chemistry

(Double Major)

Melissa Leann Coquelin

 

Mathematics

Ryan Andrew Costello

cum laude

Biology

Austin Claude DeBeaux

cum laude

Biology

Katherine Mara DiGiovanni

cum laude

Biology

Robert Farrell Diliberto

cum laude

Chemistry

Allie Tucker Dillon

 

Biology

Carolyn Marie Drobak

 

Mathematics

Michael Howard Ethridge

 

Physics

Spencer Andrew Friedrich

 

Biochemistry and Molecular Biology (also receiving B.A.)

William Marshall Friskics-Warren

 

Chemistry

Mae Rose Gillespie

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Neuroscience

William Arthur Hawes

cum laude

Biology

William Bradley Hensley

 

Physics and Biology (Double Major)

Brianna Lee Hoge

 

Biology

Arden Blair Holbein

 

Biology

Barrett James Huggins

 

Biology

Audrey Marie Hughes

 

Chemistry

Jacob Lee Jackson

cum laude

Physics

Madeline Mae Jeansonne

cum laude

Biology

Haley Marie Johnson

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Biology

(also receiving B.A.)

Stephanie Marie Jones

 

Chemistry

Aaron Fuller Kala

 

Neuroscience

Sarah Anne Kennedy

cum laude

Biology

Sonya Alitzia Kheshti

cum laude

Chemistry

Keshav Kukreja

cum laude

Neuroscience

Christian D. Kurth

 

Neuroscience

Ashley Marie Ladd

 

Neuroscience

Nicolas Andres Lagueruela

 

Computer Science

William Harris Lang

 

Mathematics

Macie Jenai Lunyong

 

Neuroscience

Anna M. Magliolo

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Neuroscience

Jasmin Ileana Mayen

 

Biology

Matthew Scott McCravy

cum laude

Biochemistry and Molecular Biology

Stephanie Michelle Milazzo

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Honors Research

Physics

(also receiving B.A.)

Rebecca Laurie Miller

 

Physics and Biology (Double Major)

Laney R. Mills

 

Computer Science

Hannah Leigh Woody Naeger

cum laude

Chemistry

Donald Dudley Napier IV

 

Mathematics

Evan Franklin Nelsen

cum laude

Physics

Alexander Bertrand Nord

 

Biology

Megan L. O′Brien

cum laude

Neuroscience

Blaire Michael O′Neal

cum laude

Biology

Shruti Ashok Patel

cum laude

Chemistry

Bradley Cole Pennington

 

Chemistry

Chelsea Nicole Peters

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Environmental Science and Chemistry

(Double Major)

Cynthia M. Pham

 

Chemistry

Van Tuong Phan

cum laude

Biochemistry and Molecular Biology

Eleanora Jane Puetz

cum laude

Neuroscience

Salar Rafieetary

cum laude

Phi Beta Kappa

Neuroscience

Anupam Gaddam Reddy

 

Chemistry

Christopher Colin Rose

 

Mathematics

Amanda Marie Sandifer

cum laude

Biology

Evan Michael Savage

 

Neuroscience

Taylor David Simmons

 

Biochemistry and Molecular Biology

Morgan Christopher Slevin

 

Biology

Kevin Patrick Stechler

 

Computer Science

Jared Karl Swenson

 

Biology

Sarah Ilene Talley

 

Chemistry

Kaetlin Diane Taylor

 

Mathematics

Sarah Young Tchang

cum laude

Biology

David Terrell Thomas

 

Neuroscience

Sarah Caldwell Thompson

cum laude

Mathematics

(also receiving B.A.)

Emily Jean Upchurch

cum laude

Chemistry

Huy Nguyen Doan Vi

 

Chemistry

John Wiley Wells

 

Mathematics

Anne Rochelle Wilson

magna cum laude

Phi Beta Kappa

Physics

Michael Kenneth Wisner Jr.

 

Biochemistry and Molecular Biology

Brian Patrick Wolpert

cum laude

Chemistry

Diana Yi-Jin Rattanavanh Wong

 

Biology

Emily Clark Woods

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Biochemistry and Molecular Biology

William Richard Wurster

 

Chemistry

David Christopher Yarbrough

cum laude

Computer Science

Christopher Thomas Yates

 

Chemistry

Niti Patel Yogesh

summa cum laude

Phi Beta Kappa

Chemistry

Thomas Henry Zigtema

 

Chemistry

     

Joel Herbert Berger

 

Accounting

Peter Edward Rockwell Bilan II

 

Accounting

Brenden Kenneth Carlson

 

Accounting

Matthew Dean Frank

 

Accounting

Spencer Michael Heflin

 

Accounting

Russell Patrick Powers

 

Accounting

Austin McKenzie Pyhrr

 

Accounting

Courtney Latrese Smith

 

Accounting

Treadwell Blakesley Thompson

 

Accounting

John C. Utt

 

Accounting

 




PLEASE NOTE: This document reflects information as it was published in the 2013-14 Rhodes Catalogue. You may find more current information elsewhere on rhodes.edu.